DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

ADOPCE - opravdu chtěné děti

postup adopce ve zkratce

postup adopce ve zkratce...

image

O adopci v bodech

  • Pokud se rozhodnete přijmout dítě, vaše první kroky budou směřovat na příslušný okresní úřad či úřady pověřených obcí, oddělení sociálně-právní ochrany dítěte nebo oddělení péče o rodinu a dítě. 

  • Musíte předložit: Žádost s osobními údaji, doklad o státním občanství nebo o povolení k dlouhodobému či trvalému pobytu na území ČR, potvrzení o svém zdravotním stavu, který jim nebude bránit či je omezovat při osvojení dítěte (důležité je přihlédnutí nejen k aktuálnímu stavu žadatelů, ale i ev. chronické chorobě a její prognóze), potvrzení o své finanční situaci

  • Spisová dokumentace dále obsahuje: Opis trestního rejstříku‚ který si vyžádá příslušný úřad, neboť je nezbytně nutné, aby dítě vyrůstalo v bezúhonné rodině, zprávu o vašich sociálních poměrech, kterou zpracovává sociální pracovnice. V případě, že žádáte o osvojení, vaše písemné vyjádření, zda souhlasíte s tím, abyste po uplynutí jednoho roku od právní moci rozhodnutí o zařazení do evidence žadatelů byli zařazeni též do evidence Úřadu pro zprostředkování osvojení dítěte z ciziny, nebo zda žádáte výlučně o osvojení dítěte z ciziny (obsaženo v žádosti). Spisová dokumentace obsahuje i písemný souhlas s tím, že orgán sociálně-právní ochrany, zprostředkující osvojení nebo pěstounskou péči, je oprávněn zjišťovat další potřebné údaje pro zprostředkování a také kdykoliv zjistit, zda nedošlo ke změně rozhodných skutečností, uvedených ve spisové dokumentaci (obsaženo v žádosti), písemný souhlas s účastí na přípravě fyzických osob k přijetí dítěte do rodiny, jestliže úřad považuje takovou přípravu za účelnou (obsaženo v žádosti), stanovisko úřadu k žádosti o zprostředkování osvojení nebo pěstounské péče. Později vás navštíví sociální pracovnice v jejich bydlišti, aby se sama přesvědčila, v jakých podmínkách žijí. Současně o jejich způsobu života dostane reference i z místa bydliště a hodnocení z pracoviště.

  • Další postup:

>> Coby žadatelé jste povinni absolvovat psychologické vyšetření. Teprve potom jste zařazeni do evidence čekatelů na náhradní rodinnou péči.

>> Samotný výběr žadatelů se provádí na příslušném krajském úřadu, kde jsou shromážděny jak žádosti žadatelů, tak i přehled dětí vhodných do náhradní rodiny.

>> Výběr provádí skupina odborníků – sociální pracovnice, psycholog, pediatr – a to vždy tak, že k určitému dítěti vybírá vhodné žadatele s ohledem na jeho specifické potřeby, nikoli naopak!

>> Následuje třicetidenní zákonná lhůta, ve které se rozhodujete, zda dítě do své rodiny přijmete. Většinou je vhodný krátkodobý pobyt v zařízení, odkud dítě odchází. Máte tak možnost naučit se starat o dítě, dle věku připravovat stravu, zacvičit se v rehabilitaci, kompletně se seznámit s denním režimem.

>> Při propuštění je dobré vzít dítěti hračku, na kterou bylo zvyklé, aby byl jeho přechod do náhradní rodiny snazší. Je výhodou každému dítěti udělat fotodokumentaci od přijetí, aby nemělo moc černých míst ve svém životě, aby mělo dost informací, které pak nemusí shánět pro dítě někdy dost nevhodným způsobem.

>> Po třech měsících preadopční či předpěstounské péče žádáte o svěření dítěte do vlastní péče (osvojení, pěstounská péče) soud. K této žádosti opět potřebujete souhlasné vyjádřeni orgánu sociálně-právní ochrany.